Firmamızın bugünkü yönetim kurulu başkanı Mehmet KONANCİ 1962 yılında kasap dükkanında çıraklık yaparak başlamıştır.

1968 yılında 20 metre kare alan genişliğinde Vatan Kasabı adıyla kasap dükkanı açarak ticaret hayatına başlamış olup 1970 yılında ilk çiftliğini kurmuştur.

1972 yılında ilk olarak Adıyaman'ın ilçelerine et ve et ürünleri pazarlamaya başlamıştır Adıyaman ve ilçelerinin büyük bir bölümünün et ihtiyacını karşılamaktaydı fakat Vatan kasabının amaca farklıydı 1974 yılında Adıyaman da bilinen bir tek isim haline gelmiştir.

1975 yılında firmamız et ürünleri konusunda daha iyi bir hizmet vere bilmek için çevre illere de et ve et ürünleri pazarlamaya da karar vermiştir işte bu sebeple, gelecek de 10 yıllık bir sürede şirketin kazancı yatırıma, üretime ve tanıtıma yönlendirilmiştir.

1985 yılında amacını daha da büyütüp ikinci ve yeni bir çiftlik kurmaya karar vermiştir. Hedefini gerçekleştirmeye başlayıp Güney Doğu Anadolu bölgesinde et pazarlamaya başlayan Mehmet KONANCİ Güney Doğu Anadolu bölgesinde bilinen bir firma haline gelmeye başlamıştır.

1990 yılında oğlu Orhan KONANCİ ile birlikte üçüncü bir çiftlik daha kuran Mehmet KONANCİ bu kez sadece hedefini Güney Doğu Anadolu bölgesini değil tüm Türkiye'ye et ve et ürünleri pazarlamak istiyordu.

1995 yılında Vatan Et olarak kendisi ve oğulları Orhan ve Yüksel ile birlikte tüm Türkiye'ye et ve et ürünleri pazarlamaya başlamıştır.

2000  yılında Vatan Et Paz. Gıd. Hay. İth. İhr. Ltd. Şti. olarak tüm Türkiye de tanınan bir firma olarak bilinmektedir. Kendisi ve oğulları Orhan, Yüksel ve Abuzer KONANCİ ile pek yakında genç ve dinamik kadrosuyla tüm Türkiye'ye yeni tesisleriyle hizmet verecektir.